Deník štěňátek

Všechna naše štěňátka už mají své budoucí milující rodiny!

Nejaktuálnější fotky štěňátek najdete na facebooku v několika veřejně přístupných albech:

www.facebook.com/jana.c.andraskova

www.facebook.com/jana.c.andraskova/media_set?set=a.10206282764690230.1073741863.1299406811&type=3&pnref=story

29. a 30.4. se naše štěňátka rozjela do svých nových domovů. Kluci jsou až na severní Moravě, holky v okolí Prahy a středních Čech. Podle zpráv od nových majitelů všechna štěňátka zvládla cestu i zabydlování skvěle, žádné tesknění se nekonalo a řádí jak černá ruka. Tak hodně štěstí, lásky moje :-)

24.4 Štěňátka už tráví celý den venku, buď ve svém výběhu nebo společně s ostatními psy pod dozorem na zahradě. Velký úspěch sklidil bazének,který jsme jim do bazénu pořídili, a ze kterého si naši vodníčci udělali rychle bahniště.-)) Večer už po svých doťapají až domů, pokud tedy únavou neusnou někde pod stromem:-)) Jsou to velký průzkumníci a na zahradě pořádají dlouhé výlety,někdy ovšem po skupinkách na různé strany a to je pak obtíž je uhlídat:-)) Bitky jsou stále divočejší,už si umí pořádně vycupovat kožíšky,vzápětí se k sobě přitulí a spokojeně usnou. Budeme si užívat společný poslední týden, od pátku začnou štěňátka odcházet do svých nových domovů.

18. 4 Dnes byla štěňátka natetována a poprvé oočkována. Všechno zvládli na jedničku s hvězdičkou a za chvilku o bolístce ani nevěděla. Proč tetujeme a nečipujeme? Bohužel Barušce, která je pouze načipovaná, čip přestal fungovat, což jsme zjistili na prezentaci na zkouškách. Kamarádka zjistila nefunkčnost čipu při oficiálních RTG, na plemené knize mi řekli,že nefunkčnost čipu řeší u psů každý týden,nejedná se tedy o výjimky.....takže pokud by člověk nechodil po oficiálních akcích,vůbec by nefunkčnost čipu nezjistil. Když by se zvíře ztratilo,člověk by spoléhal na to,že je čipované a dohledatelné, ovšem nálezci by ho bez tetování a čipu mohli považovat za bezpapíráka,kterého se někdo zbavil. Tetování je jednoznačné, číslo dohledatelné a i pokud je tetovací číslo špatně čitelné, je jasné,že se jedná o psa s průkazem původu.

14.4 Štěňátka už tráví celý den venku. Vždycky tak půl hodiny hodinku na zahradě i s dalšími členy smečky,a zbytek času ve svm výběhu. Tetičky je moc zajímají, pravdou je,že stále ještě zkoušejí,jestli náhodou některá z nich není chodící mléčný bar jako máma :-) Ve výběhu řádí jak černá ruka, mají tam spousty hraček, prolézací tunel, větve na okusování atd. Všichni jsou velmi aktiivní, temperamentní, musím říct, že mám radost z toho,o jaký vyrovnaný vrh se jedná. Třikrát denně dostávají masové příkrmy, mezitím je ještě svědomitě kojí mamka,při kojení se někdy až zalykají, kolik mléka ještě Baruška má :-) Přibližná váha štěňátek se momentálně pohybuje od 4,5 kila (Alfonsek) po 3,8 u menších holčiček. V pondělí štěňátka čeká tetování a očkování

1.4 Štěňátkům se blíží 1 měsíc, a tak jsme se pokusili o nějaké individuální portrétky, viz fotogalerie :-) Štěnda dostávají už dvakrát denně příkrmy, libové maso, jablíčko,mrkev, kozí mléko a tvaroh....k tomu je ještě poctivě krmí mamina,takže rostou přímo před očima. Také jsme jim zvětšili prostor,takže chodí ven do ohrádky a objevují svět. Venku mají už připravený výběh, čekáme jen na to pravé jarní sluníčko a půjdou poprvé na zahradu :-) Dnes také proběhlo druhé odčervení.

24.3 Stále se něco děje. Štenda jsou si na svých nožičkách čím dál jistější, prozkoumávají se navzájem, probíhají první hry i pranice a z bedýnky se ozývají různé zvuky, psíkání,štěkání,vrčení :-))) Kromě sourozenců se začala štěnda pouštět i do půtek s plyšáky a je to opravdu legrace. Velkou událostí bylo první přikrmování. Štěňátka dostala rozmixovaná kuřecí prsa s mrkvičkou a kozím mlíkem a vrhli se na misku s velkou chutí. Jen nevím,kdo byl víc špinavý, štěňata, já nebo bedýnka:-)) Druhý den už proběhlo přikrmování individuálně z ruky:-)))

U štěňátek se také začínají projevovat individuální povahy. Pan zelený je největší štěňátko, je to kliďas a pohodář, možná proto,že pokud něco chce,prostě to díky své velikosti jednoduše dostane:-))) Je moc šikovný a pořád dobře naladěný. Druhý kluk, modrý, je taky pohodář,který se ale umí ozvat,pokud ho sestřičky zlobí. Bílá holčička, největší, je od narození snad nejaktivnější. To kvůli ní se musela přidělat k bedýnce dvířka,protože se vydala na výlet do kuchyně hledat svůj mléčný bar :-) Druhá největší, tmavě fialová,přezdívaná zelenka,protože měla po porodu kožíšek od plodové vody sytě zelený, je vždycky první u cecku a svůj názor na věc umí prosazovat dost razantně. Žlutá holčička, která má  jako jediná tmavě žlutý kožíšek, je taky velký aktivista, při společných hrách se sourozenci i plyšáky ráda vrčí a hraje si na velkého psa:-)) Červená a oranžová holčička se zatím zdají středního temperamentu, obě jsou velice zvědavé a stále něco zkoumají. Růžová holka je jedním z největších jedlíků a na její váze už je to dost znát. Má světlý kožíšek,je zatím spíše klidnější,ale když jí to chytne, tak v pranici všechny převálcuje. Konečně světle fialová holčička je zatím rozhodně nejhlasitější, kňučí,ječí a štěká, ať už proto,že něco chce nebo proto,že se prostě ráda poslouchá. Je to prostě náš ukecánek.-)))

17.3. Štěňátkům jsou už dva týdny. Všechna už mají otevřená očka a pomalu ale jistě trénují něco na způsob chůze, občas je to způsob dost komický:-))) Už také proběhlo první stříhání a zapilování drápků,protože by jinak mamču rozdrápali do krve. Ta má stále spoustu mlíčka,takže štěnda rostou před očima, a pečlivě se stará, žádného jiného psa k nim ještě nepustí. V pátek jsme také poprvé odčervovali.

10.3 Štěňátkům už je týden.Váha se zvyšuje každým dnem, štěnda jsou každým dnem živější, když se vrhnou na mamču kvůli kojení, jsou jak smečka malých piraň :-) Některá už zkouší i jiný pohyb než plazení a dělají první vrávoravé krůčky, jiní zas trénují sumo styl při odstrkování sourozenců od těch nejlepších cecků:-))) Brzy se jim začnou rozlepovat očka,jsem zvědavá, kdo bude první :-)))

6.3 V porodní bedýnce je velmi živo, všechna štěňátka jsou akčňáci, lezou, piští a cpou si bříška. Polovina vrhu už má přes půl kila a u té druhé půlky to očekávám zítra :-) Mamina hodně odpočívá a regeneruje síly, je poctivě vykrmovaná masem, vývary a dnes jsme jí na místní farmě nakoupili bio kozí mlíčko,tvaroh,kefír a sýry, prostě má se jak největší psí celebrita :-)) Však si to taky zaslouží!


2.3. 2016 se v naší chovatelské stanici narodil krásný vrh žlutých štěňátek, 7 holčiček a dva kluci. Porod byl velmi dlouhý a pro maminu vyčerpávající, ale všechno statečně zvládla a o štěňátka se krásně stará. Mlíčka má na rozdávání, a tak malé blondýny a blonďáci baští o stošest a zdárně přibývají. Všechna štěňátka jsou velmi akční, životaschopná a bojovně se derou o cecek, který je podle nich ten nejlepší :-))) Máme velikou radost, že je porod za námi a těšíme se, jak budou štěňátka růst a vyvíjet se. Některá štěňátka jsou ještě volná,takže pokud zvažujete pořízení životního parťáka, ozvěte se:-)